بيمارستان امام (ره)بهشهر
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
br ENGLISH
تاریخ: 1397/09/05 تعداد بازدید: 3
5 آذر ؛ سالروز تشكيل بسيج مستضعفان
سازمان بسيج يكي از نيروهاي پنجگانه سپاه پاسداران به شمار مي‌رود

5 آذر، سالروز تشكيل بسيج مستضعفين به فرمان امام خميني (ره)

بسيج مستضعفين با فرمان امام خميني رحمه الله در 5 آذر 1358 تشكيل شد و پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي در دي 1359 به صورت قانوني رسميت پيدا كرد.

مقدمه

هفته بسيج، بزرگ داشت جان فشاني هايي است كه براي سربلندي اين سرزمين صورت گرفته است. گمان غلطي است اگر بسيج را حاصل جنگ تحميلي يا انقلاب اسلامي بدانيم. بسيج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است كه با ظهور اسلام تولد يافته و در ملت هاي مسلمان رشد كرده است. هوشمندي حضرت امام خميني رحمه الله و عدالت خواهي ميليون ها انسان باايمان، تنها، تبلور دوباره بسيج در عصر حاضر بود.

 

سازمان بسيج

سازمان بسيج يكي از نيروهاي پنجگانه سپاه پاسداران به شمار مي‌رود كه گردآوري، مديريت و سازماندهي نيروهاي داوطلب مردمي را، در راستاي اهداف سازماني، بر عهده دارد. اين نيرو كه با نام‌هاي سازمان بَسيج مستضعفين يا نيروي مقاومت بسيج هم شناخته مي‌شود در 5 آذر 1358 به فرمان روح الله خميني تشكيل شد و پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي در دي 1359 قانوناً رسميت پيدا كرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تعلق گرفت.

 

به اعضاي اين سازمان بسيجي مي‌گويند و طبق ماده 13 قانون مقررات استخدامي سپاه، بسيجي به فردي اطلاق مي‌شود كه داوطلبانه جهت تحقق ارتش 20 ميليوني تحت پوشش سپاه در مي‌آيد. به موجب همين مادهٔ قانوني بسيجيان به سه دسته «بسيج عادي»، «بسيج فعال» و «بسيج ويژه» يا «پاسداران افتخاري» تقسيم مي‌شوند. در جنگ ايران و عراق از بسيجيان بيشتر براي ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهي شده به جبهه‌ها استفاده مي‌شد.

 

تشكل‌هاي سازمان بسيج مستضعفين
- بسيج دانش آموزي
- بسيج دانشجويي
- بسيج جامعه پزشكي
- بسيج جامعه مهندسين
- بسيج اساتيد
- بسيج خواهران
- بسيج ادارات

 

بسيج, 5 آذر سالروز تشكيل بسيج, اهداف بسيج مستضعفين

بسيجيان به سه دسته بسيج عادي، فعال و ويژه تقسيم مي‌شوند

 

 عضويت‌هاي بسيج به چند گروه تقسيم مي شوند كه عبارتند از:
به اعضاي بسيج كه درسطح مدارس راهنمايي ايران تحصيل مي‌كنند پويندگان و به اعضاي در سطح دبيرستان پيشگامان گفته مي‌شود. عضويت‌هاي بسيج به گروه‌هاي زير تقسيم مي‌گردد:
- بسيجي عادي: عموم اقشار معتقد به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران هستند كه پس از گذراندن دوره آموزش عمومي به عضويت بسيج درآمده و سازماندهي مي‌گردند.

- بسيجي فعال: آن دسته از بسيجيان عادي داوطلب هستند كه واجد شرايط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي سازمان دهي شده و با سپاه همكاري مي‌كنند.

 

- بسيجيان ويژه: اين گروه كه به پاسدار افتخاري هم شناخته مي‌شوند افرادي هستند كه صلاحيت‌هاي يك پاسدار را دارا مي‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌هاي لازم در اين زمينه سازماندهي مي‌گردند.

- بسيجيان كادر: كه بسيجيان فعال پس از گذراندن دوره هاي خاص به اين سطح از عضويت ميرسند.

 

اهداف بسيج مستضعفين
اهداف بسيج مستضعفين به نقل از وبگاه آن به شرح زير است:
- تحقق فرمايش روح الله خميني مبني بر تشكيل هسته‌هاي حزب‌الله
- ايجاد توانايي‌ها و آمادگي‌هاي لازم دفاعي در آحاد مردم در دفاع از كشور
- ايجاد توانايي‌هاي لازم رزمي در نيروهايي كه توانايي شركت در عمليات‌هاي كلاسيك و بزرگ را دارند.
- ايجاد توانايي‌هاي لازم در آحاد مردم بمنظور كمك به هنگام بروز بلايا و حوادث غير پيش بيني
- كمك به دولت در امر سازندگي

 

امنيت؛ ارمغان بسيج
مخالفت دشمنان با تحقق انديشه هاي اسلامي، برپايي حكومت عدل را با مشكلات فراواني روبه رو مي كند؛ شيطنت ها و مزاحمت هايي كه سلامت جامعه را به خطر مي اندازد. نخستين گام براي گسترش مباني ديني در كشور، ايجاد بستر مناسب و امنيت است. آرامش رواني و آسايش خاطر، عرصه را براي حاكميت خدا و قانون او فراهم مي آورد.
يكي از حياتي ترين وظايف بسيج، حفظ امنيت كشور است. شركت پرشور در جنگ تحميلي، نمونه برجسته اي از حضور موفق بسيج در صحنه امنيت ملي بوده است. اكنون نيز نيروهاي بسيجي با گذراندن دوره هاي گوناگون نظامي، خود را در برابر تهاجم دشمنان خارجي و توطئه هاي داخلي آماده مي سازند.

 

واكنش هاي اضطراري بسيج
حوادث پيش بيني نشده مانند زلزله، سيل و توفان، هر ساله انسان هاي فراواني را به كام مرگ مي كشاند. گرچه اقدام براي پيش گيري، نخستين گام براي كاهش خسارت هاي ناشي از اين حوادث است، ولي به امدادرساني پس از وقوع اين پديده ها نيز نبايد بي توجهي كرد. تجربه هاي تلخ گذشته كه به از دست دادن هم ميهنانمان در حوادث گوناگون به ويژه زلزله انجاميد، زمينه حركت مؤثر نيروهاي بسيج در سراسر كشور شد.

 

آنان با آموزش شيوه هاي امداد و نجات و روش هاي پيش گيري و كاهش خسارت، آمادگي مردم را در برابر اين حوادث، افزايش مي دهند. هم اكنون ايران، يكي از سريع ترين كشورهاي جهان در امدادرساني به مناطق حادثه ديده است؛ چرا كه نيروهاي آگاه و هوشيار بسيج، در اين برنامه نيز همچون فعاليت هاي ديگر خود، موفق عمل كرده اند.

 

امر به معروف و نهي از منكر در نگاه بسيج
هر حكمي از احكام اسلامي، اهميتي دارد كه بي توجهي به آن، اجراي احكام ديگر را نيز با مشكل روبه رو مي سازد. در اين ميان، بي توجهي به احكامي كه جنبه اجتماعي دارند، بيش از احكام ديگر، نابساماني پديد مي آورد. اسلام، روش جلوگيري از نابساماني هاي اجتماعي را امر به معروف و نهي از منكر مي داند. قرآن كريم و احاديث معصومان به صراحت بر اين فريضه الهي تأكيد مي كنند و فراموشي آن را آفتي مي دانند كه سلامت دين و دنيا را به خطر مي اندازد و جامعه را به فساد مي كشاند.

يكي از وظايف مهم و دقيق بسيج، امر به معروف و نهي از منكر است. بسيج به عنوان نيرويي مردمي، وظيفه دارد با هرگونه فساد و انحراف اجتماعي برخورد كند. انجام چنين وظيفه حساسي، نيازمند تربيت نيروهاي باتجربه و كارآزموده است كه شيوه هاي برخورد درست با متخلفان را بشناسند و با شرايط و موقعيت هاي امر به معروف و نهي از منكر نيز آشنا باشند. امروزه، پايگاه هاي بسيج در سراسر كشور، برنامه منظم و گسترده اي را براي آموزش چنين افرادي پيش رو دارند.

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal