بيمارستان امام (ره)بهشهر
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
br ENGLISH
تاریخ: 1398/07/21 تعداد بازدید: 8
22 مهر (14 اكتبر) ؛ روز جهاني استاندارد
مؤسسه استاندارد در صورت كشف كالاهاي غير استاندارد و زيانبار براي سلامت مردم ، ضمن اعلام جرم عليه توليد كنندگان آن كالاها و تقاضاي مجازات براي متخلفان از مراجع قضايي ، فرآورده هاي غير استاندارد را از مراكز توليد، توزيع و فروش جمع آوري و از ورود آنها به بازار جلوگيري بعمل مي آورد.

نامگذاري روز جهاني استاندارد

انديشه تشكيل سازمان بين المللي استاندارد در چهاردهم اكتبر سال 1947 در نشست رؤساي مؤسسه هاي استاندارد بيست و پنج كشور در لندن شكل گرفت. مقر اين سازمان در ژنو مي باشد. از سال 1970، چهاردهم اكتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهاني استاندارد تعيين و نامگذاري شد.

 

تعريف استاندارد
استاندارد و استاندارد كردن، از پايه هاي علم و فن آوري است كه در پيشرفت صنعت و اقتصاد نقشي بسزا دارد. استاندارد عبارت است از: نظمي مبتني بر نتايج ثابت علوم، فنون و تجربه هاي بشري كه به صورت قواعد، مقررات و نظام هايي به منظور ايجاد هماهنگي و وحدت رويه، افزايش ميزان تفاهم، تسهيل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه جويي در اقتصاد ملي و حفظ سلامت و ايمني عمومي به كار رود.

 

تاريخچه استاندارد در ايران
در ايران براي اولين بار با تصويب قانون اوزان و مقياس­ها در سال  1304 شمسي، تشكيلات سازماني كه بعداً به مؤسسه مستقل استاندارد و تحقيقات صنعتي كشور تغيير شكل داد، پايه‌ريزي شد. در سالهاي 1324 و 1332 به لحاظ اهميت يافتن نظارت بر ويـژگيها و كيفيت كالاهاي صادراتي و وارداتي هسته­ هاي تكامل يافته در موسسه به صورت يك اداره در وزارت بازرگاني شكل گرفت و در ادامه با تصويب قانون «تاسيس مؤسسه استاندارد ايران» مسئوليت­ها و چارچوب­هاي مستقل در قالب هدفهاي ملي تعيين و موسسه به صورت ساختاري مستقل شروع به فعاليت كرد.

 

عضويت ايران در سازمان بين‌المللي استاندارد ISO در سال 1343 تحقق يافت و به تدريج با عضويت در بيش از 106 كميته فني اصلي و فرعي و عضويت فعال و به عنوان عضو ناظر در 140 كميته فني اصلي و فرعي و پذيرش مسئوليت دبيرخانه كميته ­هاي فني ISO/TCI134 و ISO/TC217 و ISO/TC91، فعاليتهاي آن، توسعه يافته است.

اهميت استاندارد
بسياري چنين مي پندارند كه استاندارد فقط براي حفظ منافع مصرف كننده است. البته اين نظر درستي است و استاندارد به نيازهاي فردي و اقتصادي مصرف كنندگان توجه دارد، ولي استواري نظام صنعت و فن آوري نيز از اهداف استاندارد به شمار مي آيد. مي توان گفت سود حاصل از رعايت استاندارد، براي توليدكنندگان بيش از مصرف كنندگان است.


 

با اجراي قوانين و مقررات استاندارد، نقشه ها و طرح هاي مربوط به توليد محصولات بر اساس نظام دقيق بازيابي سريع، طبقه بندي و بايگاني مي شود؛ همكاري ميان واحدهاي گوناگون هر سازمان يا كارخانه براي پيشبرد فرآيند توليد ميسر مي گردد؛ تفاهم كاركنان در مسائل فني تحقق مي پذيرد و سرانجام با توليد كالاي كيفيت دار و بسته بندي مطلوب، رضايت مصرف كنندگان نيز جلب مي شود. به اين ترتيب، استاندارد، شالوده استواري را براي پيشبرد و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم مي سازد.

 

استاندارد، حقوق مصرف كننده
هميشه مردم نيازمند خدمات همديگر بوده اند. از اين رو، نياز به كالاهاي مصرفي و خدمات، نيازي ضروري است كه هر گونه اختلال در توليد و توزيع آن، مي تواند جامعه را به چالش بكشاند و افزون بر زيان هاي مادي، زيان هاي معنوي را نيز متوجه مصرف كننده كند.

 

بي گمان، عدالت اجتماعي و حفظ حقوق اوليه شهروندان ايجاب مي كند براي جلوگيري از رخداد چنين حوادث و معضلاتي، تدابيري انديشيده شود. نخستين گام، وضع قوانين مناسب است كه اولاً نظام توليد، توزيع و مصرف را سامان بخشد و از وقوع خسارت هاي مادي و معنوي به دليل رعايت نكردن حقوق مصرف كننده، جلوگيري كند. ثانيا در صورت رخ دادن خسارت، مرجعي وجود داشته باشد كه با آسان ترين و سريع ترين روش، بتوان براي جبران خسارت وارده به مصرف كننده و مجازات مؤثر متخلف اقدام كرد. در جمهوري اسلامي ايران، مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، اين وظيفه مهم را بر عهده دارد.

 

استاندارد، در خدمت امنيت مصرف كنندگان
استفاده از لوازم خانگي غيراستاندارد، همه ساله تلفات جاني و خسارت هاي مالي چشم گيري به بار مي آورد و سبب پديد آمدن مشكلاتي مي شود. براي مثال، ترميم پوست چهره اي كه بر اثر عواملي مانند اتصال سيم هاي برق و انفجار وسايل غيراستاندارد خانگي به شدت آسيب ديده است، به صرف زمان طولاني و هزينه هاي كلان نياز دارد. همچنين خسارت هاي ناشي از توزيع گسترده يك فرآورده غذايي غيربهداشتي در جامعه، فقط با پول جبران نمي شود؛ زيرا آثار زيان بار ناشي از به خطر افتادن سلامت عمومي، بسيار فراتر و مهم تر از خسارت هاي مادي ناشي از عرضه اين كالاست.

 

حال اگر آثار زيان بار ناشي از استفاده از وسايل و ماشين آلات غيراستاندارد را به كارگاه ها و كارخانه هاي كوچك و بزرگ صنعتي و توليدي گسترش دهيم، عمق اين فاجعه بيشتر نمايان مي شود. به گفته كارشناسان، در جهان پرشتاب امروز، در قبال متنوع شدن وسايل توليدي و استفاده گسترده از نيروهاي برق، گاز و ديگر مواد انرژي زا، تدابيري اتخاذ شده است كه خطرهاي ناشي از بهره گيري از اين انرژي ها، به حداقل برسد. اين تدابير در تدوين قوانين و مقررات استاندارد ملي و بين المللي، به صورت امري ضروري براي حفظ سلامت مردم جهان درآمده است.

 

گردآوري : بخش فرهنگ و هنر بيتوته

منابع :

pajoohe.com

hawzah.net

22 مهر (14 اكتبر) ؛ روز جهاني استاندارد
Powered by DorsaPortal