بيمارستان امام (ره)بهشهر
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
br ENGLISH
تاریخ: 1398/07/16 تعداد بازدید: 11
16 مهر روز جهاني كودك گرامي
روز جهاني كودك روزي است كه براي يادبود و افتخار كودكان شناخته شده است. كشورهاي و سازمان‌هاي بين‌المللي مختلف روزهاي متفاوتي را به عنوان روز كودك اعلام كرده و مراسم اين روز را در آن جشن مي‌گيرند.
تاريخچه نام گذاري روز كودك

20 نوامبر روز جهاني كودك است كه از سوي سازمان ملل متحد اعلام شده‌است. در اين روز مجمع عمومي سازمان ملل در سال 1959 اعلاميه حقوق كودك و در سال 1989 نيز كنوانسيون حقوق كودك را تصويب كرد. 
 
روز 1 ژوئن هم در سال 1949 در نشست اتحاديه بين‌المللي دمكراتيك زنان در پاريس به عنوان روز بين‌المللي كودك اعلام شده و در شوروي به عنوان روز كودك شناخته شد و در بسياري از كشور‌ها هم به عنوان روز كودك تعيين شد.
در سال 1946 بعد از جنگ جهاني دوم در اروپا، مجمع عمومي سازمان ملل به منظور حمايت از كودكان، سازماني به نام يونيسف را كه ابتدا «انجمن بين‌المللي ويژه كودكان سازمان ملل» نام گرفت ايجاد كرد. در سال 1953، يونيسف يكي از بخش‌هاي دائمي در سازمان ملل گرديد و روز 8 اكتبر روز جهاني كودك نام گذاري شد. 
 
يونيسف اعلام داشته كه تنها با اختصاص پنج دلار براي هر كودك مي‌توان جان 90 درصد از كودكاني را كه سالانه مي‌ميرند، نجات داد و براي بهبود چشمگير زندگي كودكان جهان سوم، كافي است كه فقط مبلغ شش هفته بودجه تسليحاتي جهان هزينه شود. 
 
وظيفه انجمن كمك به كودكان يعني يونيسف، مراقبت از كودكان و برآوردن نيازهاي اوليه آن‌ها در سالهاي ابتدايي زندگي؛ ترغيب و تشويق والدين به تعليم فرزندان مي‌باشد. 
 
همچنين تلاش اين انجمن براي كاهش بيماري، مرگ و مير در كودكان و حمايت از آن‌ها هنگام جنگ و حوادث طبيعي و... است. 
 
در مقدمه كنوانسيون حقوق كودك آمده‌است كه: «كودك بايد در فضايي سرشار از خوشبختي، محبت و تفاهم بزرگ شود». 

منبع: ويكي پديا 
16 مهر روز جهاني كودك گرامي
Powered by DorsaPortal