بيمارستان امام (ره)بهشهر
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
br ENGLISH
تاریخ: 1398/07/22 تعداد بازدید: 9
23 مهر ماه (15 اكتبر) روز جهاني نابينايان و قانون عصاي سفيد
• عصاي سفيد، پرچم استقلال يك نابيناست. روز عصاي سفيد روز ترحم نيست. روز به رسميت شناختن استقلال و حقوق نابينايان است. اين روز مبارك باد.

در سال 1921 ميلادي يك عكاس اهل شهر بريستول كشور انگلستان با نام جيمز بيگز كه در اثر يك سانحه بينايي خود را از دست داد، براي در امان بودن از خطر وسائل نقليه كه در خيابان‌هاي اطراف محل زندگي وي در حال رفت و آمد بودند، ابتكار استفاده از عصا به رنگ سفيد را كه به راحتي براي همگان قابل ديد باشد را بكار برد.

پس از آن دو تن از برجسته‌ترين محققين‌ آمريكايي به نام‌هاي دكتر ناول‌ پري، رياضيدان و دكتر جاكوپس تن ‌بروك، حقوقدان توانستند قانوني‌ را در پانزدهمين روز از ماه اكتبر به عنوان قانون عصاي سفيد به تصويب برسانند و اين روز را به عنوان روز جهاني نابينايان نامگذاري كنند. در اين قانون كليه حقوق اجتماعي فرد نابينا به عنوان عضوي از يك جامعه متمدن انعكاس يافته است.

نابينايان حق استفاده از كليه امكانات رفاهي معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پياده روها، خيابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسايل حمل و نقل همگاني مانند هواپيما، قطار، اتوبوس، اتومبيل، كشتي، هتل، اماكن عمومي، مراكز تفريحي و مذهبي استفاده كنند. اگر در بعضي اوقات، محدوديتي براي استفاده از اين تسهيلات و اماكن وجود داشته باشد بايد فراگير همه افراد جامعه باشد و اگر شخص يا سازماني فقط براي نابينايان در استفاده از تسهيلات همگاني، محدوديت ايجاد كند يا حقوق نابينايان عاقل و بالغ را ناديده بگيرد، مجرم شناخته مي‌شود.

رانندگان وسايل نقليه موظف به مراعات كامل نابيناياني كه هنگام عبور و مرور از عصاي سفيد استفاده مي‌كنند، هستند.

دولت موظف است كه نابينايان را به مشاركت در امور دولتي تشويق كند تا آنان به كار مشغول شوند.

مسئولان دولتي همه ساله بايد روز 15 اكتبر را به عنوان بزرگداشت نابينايان و قانون عصاي سفيد، به نحوي شايسته ارج نهند و از مردم بخواهند كه رفتار معقولانه‌اي با نابينايان داشته باشند و گام‌هاي صميمانه و موثري براي آنان بردارند.

لوئي بريل

لوئي بريل در سال 1809 در فرانسه متولد شد. وي در اوايل كودكي يعني در سن 3 سالگي بينايي خود را از دست داد. در سال 1818 به همراه دوستان خود موسسه ملي نابينايان جوان پاريس را در اين شهر دائر كرد.

در همين زمان بود كه بريل بواسطه توانايي‌هايش در موسيقي و علم مشهور شد و يكي از بهترين نوازندگان ويولون و ارگ در پاريس شد. بريل در سال 1826 شروع به آموزش نابينايان كرد.

امروزه شهرت بريل به خاطر ابداع سيستم خط برجسته وي مي‌باشد كه در آن زمان در پيام‌هاي رمزي ارتش بكار گرفته مي‌شد. سيستم بريل يا خط برجسته شامل نقاط برجسته با اشكال منظم روي مقواي نازك مي‌باشد كه نابينايان از طريق لمس آن قادر به درك عبارات و خواندن خواهند بود. اين روش تا به امروز با موفقيت همراه بوده و در بسياري از كشورهاي جهان استفاده مي‌شود.

ايران سفيد

ايران سفيد، عنوان اولين روزنامه ويژه نابينايان به خط بريل در ايران و خاورميانه است كه تحت پوشش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران فعاليت مي‌كند.

عصاي سفيد، پرچم استقلال يك نابيناست

نكاتي درباره نابينايان و عصاي سفيد:

• بهتر است قبل از انجام هر كمكي نظر فرد نابينا را در مورد كمك به او جويا شويد.

• در صورت كمك و راهنمايي در راه رفتن؛ اجازه دهيد فرد نابينا بازوي شما را بگيرد و از هل دادن و گرفتن او خودداري كنيد.

• هنگامي كه با فرد نابينا روبرو مي‌شويد خود را به او معرفي كرده و به هنگام ترك محل به او بگوييد كه محل را ترك مي‌كنيد.

• مستقيماً با خود فرد نابينا حرف بزنيد و براي صحبت با آنها شخص ديگري را واسطه قرار ندهيد. چرا كه آنها قادر هستند بخوبي مفهوم كلام شما را درك كرده و پاسخ دهند.

• هيچگاه با فرد نابينا بلند صحبت نكنيد. چرا كه آنها داراي حس شنوايي قوي هستند.

• به جاي نابينا به نگاه كردن بپردازيد و محيط اطرافش را براي او شرح دهيد تا او نيز بتواند با محيط ارتباطي سازنده برقرار كند.

• بخاطر ضعف آنها در بينايي از اشتباهاتشان چشم پوشي نكرده و به آنها فرصت دهيد تا اشتباه خود را جبران نمايند.

• اتومبيل ها موظفند با مشاهده نابينايي كه با عصاي سفيد در حال عبور از عرض خيابان است توقف كنند. نابينايان نيز البته مي دانند كه نبايد از هر جايي عبور كنند.

• هنگامي كه نابينايي از شما نشاني مي پرسد به جاي اين كه به او بگوييد به راست يا به چپ بپيچد، بگوييد به سمت دست عصاي سفيد يا سمتي كه عصا نداريد. چون وقتي از مقابل صحبت مي كنيد جهت متفاوت است. معيار در جهت دهي بايد دستي باشد كه عصا در اختيار دارد.

• نابينايان از ارتفاع كم علمك هاي گاز مي نالند و چون ناگزيرند از كنار ديوار حركت كنند امكان اصابت سر آنان با علمك هاي گاز بيش از ديگران است. جا دارد شركت ملي گاز ايران نيز اين موضوع را رعايت كند.

• يكي از رفتارهايي كه نابينايان را بسيار مي آزارد كمك كردن مادي و مالي به فرد نابيناست. بارها از زبان نابينايان شنيده ايم كه از اين كار به شدت رنجيده شده اند. ممكن است نابينايي بدون ياري اعضاي خانواده لباس پوشيده و به بيرون آمده باشد و جامه او به هر دليل مرتب نباشد. نبايد تصور شود كه او متكدي (گدا) ست و دست در جيب كنيم و پولي به او بدهيم. همان گونه كه افراد صاحب بينايي ممكن است دست به تكدي گري بزنند در ميان گدايان هم نابيناياني وجود دارند كه راست يا دروغ، نابينا هستند. نه هر گدايي نابيناست و نه هر نابينايي گدا.

• از عادات رفتاري برخي شهروندان اين است كه در اعتراض به دقتي يا بي مبالاتي راننده يا عابر اين عبارت را بر زبان مي آورند: «مگر كوري؟» حال آن كه نابينايان بسياري با دقت و نظم كارهاي خود را انجام مي دهند و اين تعبير چنانچه به گوش نابينايي برسد او را سخت مي رنجاند.

• يك نابينا فقط نابيناست. حتي درباره ديدني ها مي توان با او صحبت كرد.چه رسد به شنيدني ها و موسيقي كه تبحر بيشتري درباره آنها دارد. نوع رفتار برخي اما با نابينايان به گونه اي است كه انگار با معلول ذهني و فردي كم هوش طرف هستند. حال آن كه بايد بدانيم نابينا فقط نابيناست و دليلي ندارد هنگام گفت وگو با او مانند يك كودك صحبت كنيم يا تصور كنيم قادر به برقراري ارتباط نيست.

• برخي از مردم در مواجهه با معلولان و در مورد خاص اين گفتار ،نابينايان در پي ريشه يابي خطا يا گناهي هستند كه به معلوليت يا نابينايي انجاميده است. يادمان باشد هر يك از ما و در همه لحظات در معرض خطراتي از اين دست هستيم. يك سانحه، يك اتفاق پيش بيني نشده، يك بيماري و ده ها علت ديگر مي تواند – خداي ناخواسته- ما را نيز به همان وضعيت مبتلا كند. خداوند هيچ كس را با آسيب به ديگري مجازات نمي كند. چنين تصوراتي هرگز نبايد به ذهن ما خطور كند.

• پيشتر نابينايان مي توانستند از طريق يك شبكه راديويي برنامه هاي تلويزيون را گوش كنند. حق نابينايان است كه بتوانند با برنامه هاي تلويزيوني ارتباط برقرار كنند. خود ما هم بيشتر برنامه ها را مي شنويم تا ببينيم. اگر مانند گذشته يكي از شبكه هاي راديويي اقدام به پخش برنامه هاي تلويزيوني كند نابينايان امكان برقراري ارتباط بيشتري با جامعه پيدا مي كنند. 
23 مهر ماه (15 اكتبر) روز جهاني نابينايان و قانون عصاي سفيد
Powered by DorsaPortal