بيمارستان امام (ره)بهشهر
۱۴۰۰ چهارشنبه ۶ مرداد
br ENGLISH
اهداي عضو و مذهب

اغلب فرقه‌ها و گروه‌هاي مذاهب اصلي، پيوند اعضاء را با شرايط خاص خود پذيرفته‌اند.


پيوند در دين مسيح:
اكثر شاخه‌هاي اصلي مذهب مسيحيت  با اهداي عضو و پيوند اعضا مخالفتي ندارند.

فرقه كاتوليك:
شاخه اصلي كاتوليك كه تحت سرپرستي كليساي واتيكان قرار دارد، از نظر اخلاقي، پيوند و اهداي عضو را جايز دانسته و آن را به‌عنوان يك عمل خير تشويق مي‌نمايد. از ديدگاه كاتوليك‌ها فروش عضو نيز مانعي ندارد.

فرقه پروتستان:
اين فرقه به دليل گروه‌هاي متعددي كه زير چتر آن هستند، بيان كلي از ديدگاه‌هاي خود در مورد پيوند و اهداي عضو نداشته است، اما اغلب فرقه‌ها انجام پيوند و اهداي عضو را وابسته به تصميم خود شخص مي‌دانند هر چند برخي از فرقه‌ها نيز آن را تشويق مي‌نمايند.

فرقه ارتدكس:
اين فرقه مخالفتي با امر پيوند و دادن عضو ندارد. كليساي ارتدكس اهداي عضو حتي براي انجام تجربيات و پژوهش‌هاي علمي را نيز ممنوع نمي‌داند.

 

پيوند در دين يهود:
اغلب فرق دين يهود، اهداي عضو را قابل قبول مي‌دانند. فرقه‌هاي محافظه‌كار و طرفدار اصلاح يهود، مرگ مغزي را آسان‌تر از فرقه‌هاي ارتدكس و نيز Hasidic مي‌پذيرند. در مذهب يهود كه نجات جان انسان بر تمام قوانين و مقررات به جزء در سه مورد: قتل نفس، زنا و بت‌پرستي اولويت دارد؛ اهداي عضو براي نجات انسان‌ها، مجاز است ولي براي انجام تجربيات و پژوهش خير. عمل پيوند بايد با توجه كامل به مقام انساني و احترام به فرد مرده صورت بگيرد. از نظر يهود دفن ميت نبايد به تأخير بيفتد مگر حفظ حيات ديگري موقوف بر آن باشد. با توجه به اين امر، اتوپسي و نيز پيوند عضو با شرايط خود مجاز مي‌شود و مرگ مغزي نيز با معيارهاي علمي مشخص، پذيرفته شده است.


پيوند در دين زرتشت:

اهداي عضو فرد زرتشتي پس از مرگ كامل مغزي به هر انساني از هر دين و مذهب و نژاد و مليتي كه باشد از ديدگاه دين سپندينه زرتشتي بلامانع است و برعكس دريافت عضو از هر انساني براي زرتشتيان بلامانع است مشروط بر اين كه متوفا پيش از مرگ وصيت كرده باشد يا اگر وصيت نكرده است اولياي دم كتبا رضايت داشته باشند. 

«انجمن موبدان تهران»

پيوند در باور بودائي‌ها:
بودائي‌ها اعتقاد دارند كه دادن عضو به وجدان و شعور فرد بستگي دارد و احساس همدردي و شفقتي كه در اين عمل وجود دارد ارزش بالائي براي آن ايجاد مي‌كند. در دين بودا خواسته فرد اهميت زيادي دارد و بسياري از خانواده‌ها تا مطمئن نباشند كه فرد مورد علاقه آنها مايل به اهداي عضو بوده است، اجازه به دادن عضو نمي‌دهند.


پيوند در اسلام:
مذهب اسلام براي حفظ جان انسان‌ها ارزش ويژه‌اي قائل است و هر عملي را كه درمان و حفظ جان انسان محسوب شود مورد قبول قرار مي‌دهد. با اين حساب اصل رضايت فرد دهنده يك اصل مهم در اسلام است. همچنين حفظ احترام ميت يك شرط ضروري است. حضرت امام خميني (ره) در سال 1343 ضمن بحث جالبي بعضي از ايرادهاي اساسي كه به پيوند گرفته شده را با استدلال فقهي پاسخ داده و عمل پيوند را از نظر اسلام مجاز و صحيح شمرده است. از سوي ديگر علماي اهل تسنن نيز در اين زمينه اجماع قابل قبولي دارند. از جمله در سال 1982 انجمن علماي اهل سنت به مجاز بودن پيوند عضو فتوا دادند. فتواهاي ديگري نيز در اين زمينه صادر شده است. در كنفرانسي كه سال 1989 تشكيل شد، بعضي از علماي اسلامي ضمن اشاره به احترام بدن انسان و تأكيد بر اينكه نبايد بدن انسان (مرده يا زنده) دچار آسيب شود، اشاره كرده‌اند كه استفاده از بدن انسان در راهي كه مورد رضايت خداوند است، مجاز دانسته شده است.

1397/09/05
Powered by DorsaPortal